Xiaomi Hızla Yükseliş Gösteriyor!

VoiceSearchgoogle

Türkiye’de pek fazla tanınmayan teknoloji üretcisi Xiaomi, Çin’in en çok akıllı cihaz satan markası olduğunu açıkladı. Şirketin resmi Twitter hesabından duyurulan mesaj ile firmanın Samsung’u geride bıraktığı da ortaya çıkmış oldu.

Xiaomi’nin bu başarıyı yakalamasındaki en büyük sebep ise kullanıcıların ihtiyacına yönelik geliştirmelere gidilmesi gösteriliyor. Xiaomi, daha yılın ilk yarısında, gösterdiği sıçrama ile başarısının sinyallerini vermişti. Zira şirket, cihaz satışlarında yüzde 271 oranında bir artış yakalamıştı.

Hızını kesmeden yoluna devam eden şirket, yüzde 14’lük pay ile Çin’in en büyüğü haline geldi. Samsung ve Lenovo’yu geride bırakan Xiaomi, geçtiğimiz yılın ikinci yarısında 5 milyonun altında satış yaparken, bu yıl aynı çeyrekte 15 milyon adet satış gerçekleştirdi. Son rakamlar Xiaomi’nin dünya akıllı telefon üreticileri sıralamasında beşinciliğe yükseldiğini gösteriyor. Xiaomi bu yükselişle Samsung’un satışını 2,3 milyon geriletti.

Xiaomi’nin bu başarısı pek çok çevre tarafından şaşkınlıkla karşılanıyor. Zira Çin özelinde akıllı telefonlardaki rekabet, dünyanın geri kalanına oranla çok daha zorlu bir şekilde ilerliyor. Bu rekabet ise temel olarak Çin’in büyük pazar hacmine dayandırılıyor. Xiaomi’nin başarılı olmasındaki bir başka strateji ise farklı bir pazarlamaya yönelmesi… Kullanıcıların Android üzerinden ulaşamayacakları servislere yönelen Xiaomi, işletim sistemini buna göre yeniden inşa etmiş bulunuyor.

Tüketicilerin fikirlerine önem veren Xiaomi, aldığı geri bildirimlerle kendini sürekli olarak yeniliyor. Öte yandan teknoloji üreticisinin son hedefleri arasında aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 11 yeni ülkeye açılmak ta yer alıyor. Gözünü küresel pazara yönelten Xiaomi, önümüzdeki dönemde beklentilerin üzerinde bir gelir artışı ile bizleri şaşırtabilir.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta