WhatsApp Yayından Kaldırıldı mı?

VoiceSearchgoogle

Akıllı telefonlar için geliştirilen, platformlar arası çalışma özelliğine sahip mesajlaşma uygulaması Whatsapp, artık indirilemiyor. Dün akşam saatlerinde Windows Phone uygulama mağazasından kaldırılan Whatsapp’a Facebook, hatırlanacağı üzere bir servet ödemişti. Bir Facebook hizmeti olan Whatsapp, dün itibariyla indirmeye çalışan kullanıcıları “aradığınız içerik bulunamadı” uyarısıyla karşı karşıya bırakıyor.

Whatsapp’ın, Windows Phone 8 ve Windows Phone 8.1 işletim sistemlerinden kaldırılma sebebi şu an için bilinmezliğini koruyor. Tüm bu gelişmelerin yanı sıra Whatsapp’ın resmi internet sitesinden uygulamayı indirmeyi deneyen kullanıcılar ise herhangi bir uyarı ile karşılaşmamakta. Fakat indirmeye çalışıldığında, siteden uygulamanın veritabanında bulunamadığı ile ilgili bir mesaj görünüyor.

Whatsapp’ın indirmeye kapatılması ile ilgili birçok iddia dillendiriliyor. Fakat genel kanaate göre uygulama, yanlışlıkla kaldırılmış ve yetkililer bunun farkına henüz varmamış olabilir. Uzmanların da belirttiğine göre bu ölçüde popüler olan bir uygulama, özellikle de Whatsapp, herhangi bir açıklama yapılmaksızın kaldırılma ihtimaline sahip olamaz. Bu durumda uygulamanın yanlışlıkla kaldırılmış olması en olağan sebep olarak görülüyor.

Öte yandan hâlihazırda cihazlarında Whatsapp yüklü bulunan kullanıcılar, uygulamadan yararlanmaya devam ediyor. Uzmanlar, yüklü bulunan Whatsapp uygulamasının kaldırmamasını öneriyor. Çünkü henüz kullanılabilen bir uygulamayı kaldırmakta hiçbir mantık bulunmuyor. Uygulamanın mağazada yer almaması Whatsapp’ın tamamen kullanımdan kaldırıldığı manasına gelmiyor.

Şu ana kadar Whatsapp veya Facebook’tan konuyla ilgili bir açıklama gelmiş değil. Uygulama mağazasından kaldırılma mevzusu ile ilgili merakların giderilmesi için resmi bir haber gelmesi bekleniyor.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta