Volkswagen'den Elektrikli Yol Arkadaşınız: Budd-e !

VoiceSearchgoogle

Birçok elektrikli aracın tanıtıldığı CES 2016'nın en dikkat çeken araçlarından bir tanesi de Volkswagen Budd-e oldu.

Güncel araçlarında kullandığı çizgilerin dışına çıkan Volkswagen, Budd-e'de tamamen yeni ve farklı bir tasarım üzerinden ilerlemiş. Dış tasarımı köşeli ve sert çizgilere sahip otomobil daha ilk bakışta elektrikli bir araç olduğunu belli  ediyor. Konsept aşamasında bulunmasa da Budd-e'nin çatısının güneş panellerinden yapılması ve aracı şarj etmesi de söz konusu.

Aracın iç dizaynı da dışı gibi modern ve teknolojik hissiyatı uyandıracak şekilde tasarlanmış. Sürücünün tam karşısında bulunan 3 farklı ekran üzerinden navigasyon, araç ve sürüş bilgileri ve infotainment sistemine ulaşmak mümkün. Ayrıca Budd-e evinize de bağlanarak evinizde bulunan kameralardan gelen görüntüyü araç içinde yayınlamanın yanı sıra evdeki elektronikleri kontrol etmenize ve hatta kapıya bakmanızı bile sağlayacak özelliklere sahip.

Budd-e 101 kWh gücündeki pillerin, ön ve arka akslar üzerinde bulunan 2 farklı elektrik motorunu beslemesiyle 4x4 sürüşe imkan sağlarken yapılan çeşitli sürüş testlerine göre 400 ile 600 km arasında bir menzile ulaşabiliyor. Maksimum hızı 93 mph yani yaklaşık 150 km/h olan Budd-e'yi hızlı şarj özelliği sayesinde sadece 15 dakikada %80 şarj etmek mümkün.

Birçok elektronik özellikle beraber sunulan Budd-e konsepti hayata geçtiği takdirde Volkswagen'in yaşadığı emisyon krizini unutturabilir gibi duruyor.

HAKKINDA Yiğit