Sürücüsü yok, Drone'u var: Rinspeed Etos !

VoiceSearchgoogle

İsviçre’li “think tank” ve mobilite şirketi Rinspeed, 5 Ocak 2016'da CES’te yeni konsept aracı Etos’u tanıtacak.

BMW i8’in temelleri üzerine inşa edilen Etos, sürücüsüz bir araç olarak gelecekten esintiler taşıyor. Etrafında bulunan sekiz HD kamera ile çevreyi düzenli olarak kontrol eden araç, topladığı verileri otomatik olarak şehrin dijital altyapısı ve diğer araçlarla paylaşarak seyahati koordine ediyor. Araç bağlantı alanlarını önceden kontrol ederek, bağlantının kopacağı alanları da kullanıcılara haber veriyor.

Eğer yolcu olur da kontrolü almak ve sürücü olarak devam etmek isterse önündeki panelden elektronik olarak çıkan direksiyon ile aracı kullanabiliyor. Sürücüyü de devamlı kontrol eden araç, gerekli uyarıları sürücüye bildirerek güvenliği sağlıyor. Araç ile kullanıcı arasındaki iletişim 21.5 inçlik iki Ultra-HD ekran üzerinden kuruluyor.

Ayrıca “havalı” selfieler çekmek isterseniz de araçtan ayrılabilen bir drone gökyüzünde aracı takip ederken fotoğraflar çekmenin yanı sıra çeşitli görevler de üstlenebiliyor.

Etos seri üretime geçer mi geçerse ne zaman geçer bilmiyoruz ama otomobil sektörünün geleceğe hazır olduğunu görmek heyecan verici!

 

 

 

HAKKINDA Yiğit