StoreDot ile Yüksek Hızlı Şarj Dönemi!

VoiceSearchgoogle

Günümüzde akıllı telefon kullanıcılarının en büyük sorununun şarj olduğu herkesçe biliniyor. İsrailli teknoloji şirketi StoreDot, akıllı telefonları 30 saniyede şarj edebilecek bir teknoloji geliştirdiklerini duyurdu. Bu teknolojinin erişeceği bir sonraki adım ise elektrikli araçların şarj problemlerine yönelik bir çözüm olabilir.

Akıllı telefona sahipleri, sürekli biten pil yüzünden hiç şüphesiz sürekli bir priz arayışı içindeler. Bu da mobil cihazların önündeki en büyük engel olarak karşımıza çıkıyordu. Bu yüzden pek çok firma piller üzerine çalışmakta. StoreDot’un bugün ulaştığı konum ise olaya farklı bir bakış getirmesinin ürünü. Pek çok firma şarj ömrünü uzatmaya çalışıyor, StoreDot ise şarj süresini minimuma çekmeyi hedefliyor. Ortaya konulan sonuç ta StoreDot’un bu hedefte başarıyı yakaladığını gösteriyor.

Esas olarak günümüzde kullanımda olan piller, kısa sürede şarj edilmeye elverişli değil. Fakat StoreDot, kullandığı biyoorganik peptit molekülleri ile elektrot direncini ve elektrolit performansını artırmayı başardı. Bu işlemlerin tamamı, normal bir akıllı telefon bataryasının yaklaşık olarak 30 saniyede şarj edilebilmesinin önünü açtı. Şirket CEO’su Doron Myersdorf da bu yeni elektrot teknolojisine “Multi Function Electrode” (MFE) yani “Çok İşlevli Elektrot” adını verdiklerini duyurdu.

StoreDot bu yeni teknoloji ile çalışan pilleri 2016 yılında piyasaya çıkarmayı hedefliyor. Bu teknolojinin geliştirilmesi sonrası daha büyük boyutlu pillerin üretilmesi ve bunların elektrikli otomobillerde kullanılması yönünde bazı beklentiler dillendirilmeye başlandı. Fakat bu teknoloji muhtemelen daha ileriki bir dönemde gerçekleşecek.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta