Sağlık Takipçisi Akıllı Telefon Kapağı: "Wello"

VoiceSearchgoogle

Son yıllarda büyük teknoloji şirketleri, sağlık sektörüne yönelmeye başladı. Bir süredir, yeni projeler arasında kalp krizini öngören cihazlar, akıllı bileklikler gibi ürünler hakkında duyumlar alınmakta.

Açıklanan son gelişme bunların hepsinden çok daha ilginç. Check-up yapan bir akıllı telefon kapağı dururuldu. Wello adı verilen bu ürün, sağlığını takip altında tutmak isteyen kullanıcı kitlesine hitaben üretildi.

Wello’nun tasarımı ise normal bir akıllı telefon kapağı ile benzerlik gösteriyor. Wello’nun ölçüm yaptığı değerler arasında EKG, kandaki oksijen seviyesi, kan basıncı, kalp ritmi, akciğer fonksiyonları ve vücut sıcaklığı olduğu iddia ediliyor. Bununla birlikte Wello, tüm bu ölçümleri Bluetooth üzerinden akıllı telefona gönderebiliyor. Wello’ya özel olarak geliştirilen uygulama sayesinde kullanıcı, ölçümleri istediği zaman görüntüleyip paylaşabiliyor. Üzerinde yerleşik algılayıcılar bulunan telefon kapağı, Android ve iOS işletim sistemlerinin her ikisini de desteklemekte.

Bluetooth özellikli giyilebilir tüm cihazlara entegre olabilen Wello kapağın kullanımı, ilerlemiş yaştaki kişiler düşünülerek oldukça basit olarak tasarlanmış. Cihaz, beklenilen hedefi yakalayabilir ise, az gelişmiş bazı ülkelerin sağlık hizmetleri için belki de bir umut olacak.

Ön siparişe açılmış bulunan ürünün öncelikle Avrupa’da satışa sunulması bekleniyor. Satış fiyatı 199 dolar olarak duyurulan akıllı telefon kapağı Wello’nun, önümüzdeki aylarda, aralarında ABD, İngiltere, Çin, Hong Kong, Hindistan ve Singapur’un da bulunduğu 35 farklı ülkede satışa sunulması bekleniyor. Fakat check-up yapan akıllı telefon kapağının, kullanıcı ile buluşacağı tarih net olarak bilinmiyor.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta