Project Naptha Eklentisiyle Görsellerdeki Yazılar Kopyalanabilecek!

VoiceSearchgoogle

Görseller üzerinde bulunan yazılar, Photoshop benzeri programları bilmeyenlerimiz, yani çoğumuz için düzenlenebilmeye müsait değil. Bilgisayarın, resim olarak algıladığı bu yazıları kopyalamak ya da farklı bir ortama aktarmak -eğer bunun için geliştirilmiş bir programa sahip değilsek- imkânsız.

Kullanıcıların her zaman kâbusu olan bu mesele için özel olarak geliştirilmiş bazı karakter tarayan uygulamalar bulunmakta. Fakat pek çoğumuz da programlar yardımıyla kopyalamak yerine yazıyı baştan yazma zahmetine giriyor.
Chrome’a gelen yeni bir eklenti tüm bu sorunlarımızı çözecek! Bu yeni eklenti sayesinde resimlerin içinde bulunan metinleri tek tek kopyalayabilir ya da görsel üzerindeki yazılara ekleme-çıkarmalar yapabiliriz.

“Project Naptha” adı verilen Chrome eklentisi, görsellerdeki metinlerin kopyalanamaması sorununa çözüm getiriyor. Örnek olarak, kitap sayfalarının fotoğrafını çeken bir öğrenci bu uygulama ile o fotoğraftaki yazıları kopyalayabilecek, Word dosyasının içine atabilecek; üstelik tüm bunları bir program bilgisine sahip olmadan, yalnızca Chrome eklentisiyle yapacak!

“Project Naptha” eklentisi, kopyalama özelliğinin dışında, seçilen metni, sağ tık menüsü sayesinde değiştirebilmekte ya da başka bir dile çevirmekte. Kitap, gazete veya dergi yazılarını tanıyarak, tek seferde Word’e aktarabilen bu uygulama, PDF’lerdeki optik karakter tanıma sistemi ile de benzeşmekte. Şu an için beta aşamasında olan Project Naptha, kullanıcılara sunulacak olan son halini almış değil. Ayrıca tüm bu özelliklerin yanı sıra Project Tango, Türkçe dil desteği de barındırmakta. Fakat son haline kavuşmamış olan bu eklentinin özellikle çevirilerde, tam olarak başarılı olduğunu söyleyemeyiz.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta