Modem Resetleme İşlemi Nasıl Olur?

VoiceSearchgoogle

İnternete girmek bazen hayatınızı zehir edebilir. Servis sağlayıcınızdan değil de, modeminizden kaynaklı sorunlar için modemi resetleyebilirsiniz.

İnternetinizi hızlandırmak için veya modem ayarlarına ulaşmak istediğiniz zaman, şifrenin yanlış olduğu uyarısını aldığınızda, modemi resetlemekten başka çareniz kalmamış olacaktır. Modemi resetlemeniz demek, modeminizi fabrika ayarlarına çevirmeniz anlamına gelir. Herhangi bir risk içermez fakat, tekrar kurulum yapmanız gerekecektir.

Modeminizi resetlemeniz, zahmet istemeyen ve herkesin kolayca yapabileceği bir işlemdir. Bu işlemi yapmadan önce, modeminizin güç kaynağına bağlı olması gerekmektedir. Modeminizin fişini çekmeden, öncelikle reset atmak istediğinizden tam anlamıyla emin olun. Çünkü pişman olursanız düzeltme şansınız olmayacaktır. Fakat dediğimiz gibi, pek sıkıntılı bir durum olmadığı için, korkmanıza gerek yoktur. Hem hızını, hem de eski ayarlarını yani ilk ayarlarını tespit etmeniz için, ara ara yapabilirsiniz. Her modemin, arka veya alt kısmında, siyah ve küçük bir nokta vardır. Bu noktaya elinizle basamazsınız. Reset düğmesi olan nokta görünümlü siyah yere, toplu ine veya türevinde bir aletle kısa bir süreliğine basılı tutun. Ardından, modemin tüm lambalarının birden yanıp, söndüğünü göreceksiniz. Bunu gördükten sonra, modeminize reset atmış olursunuz.

Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra, modeminiz otomatik kurulum özelliğine sahip değilse, elle en baştan kurmanız gerekecektir. Şifreniz ise, sizlere verilen ilk modem şifresi ve kullanıcı adı olacaktır. Bu bilgileri de girip, modeminizi kurup, rahatlıkla kullanabilirsiniz.

HAKKINDA Teknoloji

Teknoloji dünyasını hep yakından takip eden biri olarak içindeki bu merakı site açarak dindirmeye çalışan, yenilikleri ilk önce size duyurmak için çabalayan bir Türk vatandaşıdır.