Microsoft ve Google, Azure için El ele!

VoiceSearchgoogle

Microsoft ve Google, adları bir arada geçmesi zor olan iki rakip şirket. Bu iki büyük teknoloji devinin yolları, bir proje vasıtasıyla kesişti. İlk duyunca inanmakta güçlük çekilen bu haberin kesinkez doğru olduğu ortaya çıktı. İki rakip şirket, Azure projesi için bir masaya oturuyor! Üstelik Google ve Microsoft şu aralar hazırlıklara başlamış bile olabilir.

Azure projesini geliştirmek için iki büyük şirketin katkısı gerekecek. Örneğin Google’ın, bilgisayar motorunda kullandığı Kubernetes adı verilen konteyner yönetim çözümünü bu projeyi geliştirmek için de kullanacağı ifade ediliyor. Google cephesinden Azure kapsamına girecek bir başka teknoloji daha var. İşbirliği kapsamında libswarm uygulaması da Azure’de kullanılacak. Söz konusu uygulama, daha çok orkestra ağ bağlantılarını kurmaya yaramasıyla biliniyor.

İşbirliğinin bir diğer aktörü Microsoft cephesinden de elbette katkılar gelecek. Microsoft’un arzusunun, işletim sistemlerini ve kurumsal bulut hizmetlerini sunma ile ilgili olduğu tahmin ediliyor. Bir araya gelmeleri bile bir mucize olarak görülen Microsoft ve Google’ın ilerleyen günlerdeki tutumları merak ediliyor. Bu işbirliğin ne gibi bir süreç doğuracağı herkes tarafından merak ediliyor. Zira böylesine büyük iki şirketin her konuda ortak kanı ve karara varmasının güç olduğu ifade ediliyor.

Azure ile başlayan işbirliği, belki ileride daha başka alanlara da yayılım gösterir. Şu an için bu bilinmese de Azure projesinin iki şirket arasındaki ilişkiye yeni bir soluk getirdiği herkes tarafından kabul ediliyor.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta