İşte Uzayda Açan İlk Çiçek !

VoiceSearchgoogle

Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS), derin uzay yolculuklarında astronotların gıda ihtiyaçlarını kendi kendilerine giderebilmeleri için yürüttüğü "uzay tarımı" çalışmalarının sonucunu almaya devam ediyor. Geçtiğimiz Ağustos ayında az miktarda mahsul almayı başardıkları marulları yiyen ISS ekibi şimdi de yenilebilir bir bitki olan Zinya çiçeğini yetiştirmeyi başardı. 

Astronot Scott Kelly, resmi Twitter hesabından fotoğrafını paylaştığı çiçek için "Uzay'da yetiştirilen ilk çiçek sahnede" yorumunu yaptı.

Yetiştirilme süresi domates ve marul gibi bitkilere göre daha uzun olan Zinya çiçeğinin başarıyla yetiştirilmesi, 2018 yılında ISS'e yollanacak olan domates tohumlarının da başarılı sonuçlara ulaşacağının sinyalini veriyor. İstenilen sonuçlar alınmayan bitkiler ise inceleme için Dünya'ya geri yollanıyor.

Uzayda marul ve zinya çiçeklerini yetiştirmek için birbirinden farklı teknolojiler geliştiriliyor ve bu teknolojiler Dünya'da yapılan tarımda da kullanılıyor.

Nasa ve Wisconsin Ünversitesi'nin ortak çalışmasıyla ortaya çıkan "etilen temizleme" teknolojisi, yetiştirme sırasında ortaya çıkan etilenin yanı sıra havadaki bakteri, küf, mantar, çeşitli virüsler ve kokuları da ortadan kaldırmak için kullanılıyor. İlk kez 1995 yılında uzaya yollanan bu teknoloji şu anda Dünya'da restoranlar, damıtma tesisleri ve süpermarketlerde de kullanılıyor.

Dünya'da ve uzayda kullanılan bir başka teknoloji ise "yaprak kalınlığı sensörü". Astronotların bitkiler ile sürekli ilgilenmekten daha önemli işleri olduğu için NASA, yaprakların kalınlığını ölçen ve yaprakların içinde bulundurduğu suyu takip eden bir sensör üretmiş. Bu sensör, üretimden varsayımsal sulamayı elemeyi ve su tüketimini %25 ile %45 arasında azaltmayı sağlıyor. Sistem Dünya'da da kullanılıyor ve çiftçilere mahsulların ne zaman sulanmaya ihtiyacı olduğunu mesaj bile atıyor.

Veggie adlı sistem ise LED ışıklar sayesinde ortaya çıkan sıcaklığa harcanan enerjiyi minimal seviyelere çekerek, normal tarım ışıklandırmalarına oranla %60 civarında bir tasarruf sağlıyor. Sistem ayrıca bitkinin büyüme evrelerine göre uyumluluk sağlayarak verim oranlarını arttırabiliyor.

Bütün bu sistemler uzayda "Aeroponic" yani topraksız ve havada asılı üretimde kullanılıyor. Aeroponic üretim sayesinde bitkiler daha az su ve gübreye ihtiyaç duymakla beraber hastalıklara yatkınlıkları azalıyor ve toprağa göre 3 kat daha hızlı büyüme sürelerine sahip oluyorlar. 2007'de gerçekleşen başarılı aeroponic deneyden sonra teknoloji Dünya'daki tüketicilere de satılmaya başlanmış.

 

HAKKINDA Yiğit