Google, Yeni İneraktif Eğitim Aracı Oppia'yı Duyurdu

VoiceSearchgoogle

Google, ücretsiz olan yeni bir interaktif eğitim aracı duyurdu. Açık kaynaklı bu yeni proje “Oppia” olarak adlandırıldı.

Gönüllülük esasına dayanan projede, isteyen kişiler tarafından ortaklaşa bir çaba ile eğitim amaçlı aktiviteler oluşturulmaya imkân tanınıyor. Üstelik kullanıcılar, en ufak bir kod bilgisine gerek duymadan bu dersleri site üzerinden yayınlayabiliyor. Oppia’da oluşturulan dersler ise “keşif” olarak isimlendirilmiş.

Oppia kendi internet sitesinde, çalışma prensibini bir anlatım ile örneklendirmiş. Açıklamada, ünlü bir piyanistin videosunu izleyerek bir şey öğrenmenin haliyle zor olacağı, fakat geliştirdikleri interaktif öğrenme sayesinde bunun artık mümkün olduğu belirtilmiş. Açık kaynaklı çalışma sistemi Vikikitap’ı andıran Oppia, oluşturulan “keşif”leri başkalarının düzenlemesine açık bırakmaya da imkan tanıyor ve içerik hazırlayıcılar, bu “keşif”lerde iyileştirme yapabiliyor.

Google’ın asıl beklentisi ise projeye toplumun, dolayısıyla kullanıcıların sahip çıkması. Geri bildirim esasına dayanan projede oluşturulan “keşifler” Oppia dışında farklı sitelerde de yayınlanabiliyor, geliştirilip kullanıcılara farklı bir şekilde uyarlanabiliyor. Oppia, resmi sitesinde Google’ın bir ürünü olmadığını duyurmakta. Oppia’dan beklenen, kullanıcıların bu siteyi sahiplenmesi ve ortaklaşa geliştirmesi.

Oppia’nın internet sitesi, Google mühendisleri tarafından yazılan kodlar ile hazırlandı. Konu hakkında alınan detay ise mühendislerin çalışma saatlerinin yüzde 20’sini bu siteye ayırmış olması. Google’ın bu proje içerisinde neden yer aldığı sorusu tam olarak cevap bulmuş değil. Fakat Google’ın; video, yazı ve sesin dışında geri bildirimleri de merkezine alan çevrimiçi eğitimli Oppia fikrine inandığı düşünülüyor. Bu online eğitim projesinin aldığı isim de manidar. Oppia’nın kelime anlamı Fince’de “öğrenmek” sözcüğünü karşılamakta.

Google’ın, Oppia’ya verdiği desteğin maddi ölçüsü henüz belirsiz. Peki, “ilerleyen dönemde Oppia’ya destek verilmeye devam edilecek mi?” bu soru da şimdilik cevapsız…

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta