Google, Twitch’i Satın mı Alıyor?

VoiceSearchgoogle

Google hakkında yeni söylentiler gelmeye hız kesmeden devam ediyor. Alınan duyumlara göre, teknoloji devi Google, şu sıralar büyük bir satın alıma hazırlanıyor. Söz konusu satın alma ile ilgili ifade edilen rakam, 1 milyar dolar. Google'ın hedefindeki ismin ise popüler oyun servisi Twitch olduğu belirtiliyor.

Bilgisayar ve konsol oyunlarının yıllardır revaçtan düşmemesi, doğal olarak bu sektörü bir hayli genişletti. Oyunlarla ilgili yönerge ve görüntüler, video barındırma sitelerinde geniş kitlelerce izleniyor. Twitch gibi canlı yayınlar da yapan yayın servisleri, kullanıcılara bu videoları daha eğlenceli bir şekilde sunuyor. İnternetin her alanında güçlü olmaya çalışan Google, bu alana da el atıyor. Google’ın, oyun yayın platformu Twtich’i satın aldıktan bir süre sonra popüler video barındırma sitesi YouTube’a entegre etmesi bekleniyor.

Twtich, oyun severlerin oyun içinden canlı yayın yapmasına imkan veren bir hizmet olarak biliniyor. Kurulduğu 2011 yılından bu yana popülaritesini artıran yayın sitesi, 35 milyon dolar yatırım alarak 45 milyon kullanıcı sayısına ulaşmayı başardı. Twtich platformu canlı yayın özelliğinin dışında sosyal bir paylaşım ortamını da içerisinde barındırıyor.

Oyun konsollarında büyük bir kitleye ulaşmayı başaran Twitch adlı platformun, Google’ın bünyesine katılacağı ile ilgili haberler henüz doğrulanabilmiş değil. Bazı kaynaklar Google ve Twitch’in anlaşmaya vardığını, bazı kaynaklar ise görüşmelerin devam ettiğini iddia ediyor. Anlaşmaya varılması halinde Google’ın, canlı yayın konusundaki eksikliğini kapatması ve YouTube’a yeni bir soluk getirmesi bekleniyor.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta