Gmail Artık Daha Fazla Dil Desteği Sunuyor!

VoiceSearchgoogle

Teknoloji devi Google, servislerini tüm dünyaya hitap edecek şekilde geliştirmeye devam ediyor. Şirket, dünya üzerinde daha az konuşulan dillere de önem verdiğini bir kez daha kanıtladı. Teknoloji devinin bu aşamada attığı adım, Gmail servisi ile ilgili.

Bundan böyle Gmail, daha önce desteklenmeyen 13 yeni dili daha destekleyecek. Gmail için yeni olan bu diller sayesinde Google’ın bu hizmeti daha da genişledi. Öyle ki 13 yeni dil desteği ile Gmail’in ara yüzü dünya üzerinde bulunan tüm dillerin yüzde 94'ünü kapsayacak şekilde genişledi.

Eklenen yeni diller, İngilizce, Almanca ve Fransızca gibi dillerin aksine daha az kitleler tarafından konuşuluyor. Afrika, Avrupa ve Asya menşeli bu diller Afrika dili, Azerbaycan Türkçesi, Ermenice, Hong Kong Çincesi, Kanada Fransızcası, Galiçyaca, Gürcüce, Khmerce, Lao dili, Moğolca, Nepalce, Seylanca ve Zulu dili olarak sıralanıyor.

Fakat bu 13 dil ile ilgili belirtilmesi gereken ayrı bir husus var. Söz konusu diller, Google’ın e-posta hizmeti Gmail’in arayüzü için eklenmiş bulunuyor. Yani bu 13 dilin, gönderilen elektronik postadaki dilin tercüme edilmesi ile doğrudan veya dolaylı olarak bir ilgisi bulunmuyor. Hatırlatmak gerekirse Google, bu türden çeviriler için Google Translate servisini kullanıyor. Gmail’e eklenen bu yeni dillerin neredeyse tamamı halihazırda Google Translate servisi tarafından desteklenmekte. Arayüzün de bu dilleri desteklemesi, Google’ın tüm dünyaya hitap eden bir dev olma yonunda ilerlediğini gösteriyor.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta