Flash Açığı için Yama Geliştirildi!

VoiceSearchgoogle

Flash’ta uzun bir süredir bilinen açık için en sonunda bir yama geliştirildi. Adobe, gemişteki popülerliğini günümüzde devam ettiremese de Flash hala geniş kitleler tarafından kullanılmaya devam ediyor.

Varlığından haberdar olunan açığın son olarak kötüye kullanım yolu da ortaya çıkmıştı. Google’da çalışan bir mühendis olan Michele Spagnuolo, geliştirdiği araç ile bu keşfi gerçekleştirdi. Rosetta Flash adı verilen araç, saldırganların tarayıcı çerezlerini ve hatta daha da fazlasını ele geçirmesine imkan sağlıyor. Her ne kadar Google ve bu çapta ünlü bir takım diğer siteler, sistemlerini bu açığa karşı yamamış olsalar bile farklı sitelerde bu açık hala söz konusu olabilir.

Flash yazılımının üreticisi şirket Adobe, açığı onardı. Daha doğru bir ifadeyle şirket, bu açığı onaracak yeni bir güncellemeyi kullanıcılara sunmaya başladı. Web tarayıcıları Chrome ya da Internet Explorer olan kullanıcılar, kısa süre sonra gelecek olan güncellemeyi bekleyebilirler. Son güncellemenin Flash’ta bulunan bu açığı kapayacağı ifade ediliyor. Fakat bir konuyu hatırlatmakta fayda var. Söz konusu güncelleme tüm Internet Explorer sürümleri için geçerli değil. Güncellemeden yararlanabilmek için Internet Explorer sürümünüz 10 ya da 11 olmalı. Ancak bu sayede Flash Player güncellemesi otomatik olarak gelecektir.

Açığa karşı Flash sürümünüzü kontrol etmekte fayda var. Adobe’nin sitesinden sahip olduğunuz flash sürümünü kontrol edeblirsiniz. Bilgisayar teknolojilerinden az çok anlayan herkes söz konusu açığa krşı tedbir almayı öneriyor. Zira aksi taktirde verileriniz hackerların eline kolaylıkla geçebilir.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta