Ericsson 5G Denemelerine Başladı!

VoiceSearchgoogle

Uzak doğulu ülkeler 5G teknolojisine geçiş için yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Aralarında Çin, Güney Kore ve Japonya’nın bulunduğu ülkeler bu teknoloji için büyük yatırımlar gerçekleştiriyor. Ericsson da bu akıma kapılan ilk Avrupalı şirketlerden oldu. Yapılan açıklamalara göre Ericsson 5G teknolojisini test etmeye başladı bile. Yine aynı açıklamalara göre şirket, saniyede 5 gigabite varan hızda veri akışına ulaşmış bulunuyor.

İsveçli şirket, ağ kullanımı ile ilgili öngörülerini kamuoyu ile paylaştı. Bunlara göre Kanada ve ABD 2019 tarihi itibarıyla büyük oranda 4G mobil paketlere sahip olacak. 5G teknolojisine hazırlık yapan ülkeler arasında Güney Kore dikkat çekiyor. Şu an dahi 4G kullanım yoğunluğunun en yüksek olduğu ülke; yüzde 50’lik bir oran ile Güney Kore olarak ifade ediliyor. Bu oranlar da gösteriyor ki bu gibi ülkeler sasen 5G’ye şimdiden hazır bulunuyor. Fakat 4G’nin 50 kat hızlısı olan 5G için bir süre daha gerekiyor. Bu yeni teknolojiye geçiş için 2020 tarihi gösteriliyor.

Hızlı veri akışına imkan tanıyan 5G teknolojisi yalnızca telefon ve tabletler için önem arz etmiyor. Bunun yanı sıra cihazlar arası veri akışı da 5G sayesinde hızlanacak. Daha açık bir ifadeyle otomobiller, akıllı cihazlar, giyilebilir teknoloji ürünleri ve diğer benzer teknolojiler arasındaki iletişim şu ankinden çok daha hızlı bir biçimde olacak. Hız kazanmaya paralel olarak veri iletim kapasitesinin de artış göstermesi gerektiği bir gerçek. Ericsson’un öngörülerine göre bant genişliği ile ilgili talepler 2019 yılı itibarıyla on kat artış gösterecek.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta