3,14 Milyar Dolarlık Araç: Ettore Bugatti Legend!

VoiceSearchgoogle

Fransalı otomotiv şirketi Bugatti, 90. Yılına özel geliştirdiği seriyi tanıtmaya devam ediyor. “Bugatti’nin Efsaneleri” serisinin en özel aracı olarak ifade edilen model, Ettore Bugatti anısına geliştirildi.

Serinin altıncı ve son modeli; gerek tasarım, gerek donanımıyla tam bir Bugatti imzası taşıyor. Lüksün sınırlarını zorlayan bu özel üretim araç, esasen Veyron 16.4 Grand Sport Vitesse‘in bir versiyonu olarak çıkış yaptı. Araçta kullanılan motorun, orijinal Veyron W16 motoru olduğu biliniyor. Araç, 8 litrelik motoruyla 2,6 saniye gibi bir sürede 100 km hıza ulaşabiliyor. Söz konusu motor, 1.200 beygir gücüyle dikkatleri üzerinde topluyor. Araç için saatte ulaşılan hızın ise 408 km olduğu ifade ediliyor. Otomobil, bu hız ile dünya çapında önemli bir yer ediniyor.

Araç, tasarım itibariyle de oldukça dikkat çekici. Aracın dış karbon gövdesinde siyah-lacivert renk paleti kullanılmış. Tekerlek jantları da koyu lacivert alüminyum ile bir tasarım bütünlüğü ortaya koyuyor. Tasarımda öne çıkan bir diğer husus ise Bugatti logosunun altına yerleştirilen Ettore Bugatti imzası.

Araç, en az dış tasarımı kadar iç tasarımıyla da dikkat çekiyor. Kullanılan iki tip deri, Bugatti’de bir ilk olarak karşımıza çıkıyor. Kaplama, genel itibarıyla dana derisinden iken; yer yer cordova adlı derinin de kullanıldığı göze çarpıyor. Cordova, yumuşak bir deri olarak biliniyor. Meşakkatli bir üretim gerektiren bu deri, sahip olduğu maliyet ile de dikkat çekiyor.

Ettore Bugatti Legend adlı bu lüks otomobilin dünya çapında yalnızca üç adet üretileceği ifade ediliyor. Monterey Otomobil Haftası‘nda sergilenecek olan otomobil, 3,14 milyon dolar fiyat etiketiyle lüks tutkunlarına hitap ediyor.

HAKKINDA Emir

1993 yılında Şişli’de doğdu. 2011 yılında Kocaeli Üniversitesi Türk dili ve Edebiyatı bölümüne girdi. Bir sonraki yıl aynı üniversitede Görsel İletişim Tasarımı bölümünde Çift Anadal Programı’na başladı. Günümüzde ise bir yandan lisans eğitimine devam ederken diğer taraftan web içerik editörlüğü yapmakta